Chleb z oliwkami i słonym serem
Wyobraź sobie ciepły, pachnący chleb, który idealnie komponuje się z aromatycznymi oliwkami i słonym serem. To nie jest zwykły chleb – to chleb, który możesz podać na śniadanie, kolację, a nawet jako wykwintną przekąskę dla gości. Jego unikalność polega na tym, że nie wymaga krojenia – wystarczy odrywać kawałki, delektując się każdym kęsem.
Ten przepis to prawdziwa uczta dla miłośników śródziemnomorskich smaków. Zielone oliwki, słony ser i aromatyczne oregano tworzą kompozycję, która zachwyci nawet najbardziej wymagające podniebienia. Chleb jest nie tylko pyszny, ale także prosty w przygotowaniu, co czyni go idealnym wyborem na każdą okazję.
Proces pieczenia tego chleba to prawdziwa przyjemność. Od momentu, gdy zaczynasz wyrabiać ciasto, po chwilę, gdy wyciągasz z piekarnika złocisty bochenek, wypełniony aromatem oliwek i sera, każdy etap jest satysfakcjonujący. A kiedy wreszcie możesz oderwać pierwszy kawałek ciepłego chleba i poczuć, jak rozpływa się w ustach, wiesz, że trud włożony w jego przygotowanie był tego wart.
Ten chleb to nie tylko posiłek, to doświadczenie kulinarne, które przeniesie Cię w słoneczne rejony Morza Śródziemnego. Idealny na leniwe poranki, rodzinne kolacje czy spotkania z przyjaciółmi, zawsze będzie gwiazdą stołu.
SKŁADNIKI
600 g mąki pszennej chlebowej typ 750 + do podsypywania
20 g drożdży
400 ml letniej wody
10 g soli
50 g masła w temperaturze pokojowej
120 g zielonych oliwek bez pestek
200 g serka słonego półtłustego lub sera typu feta
2 łyżeczki suszonego oregano
oliwa
WYKONANIE
Do miseczki wlać 100 ml letniej wody, pokruszyć drożdże i wymieszać. Następnie dodać 100 g mąki, ponownie wymieszać i zostawić na 30 minut do powstania zaczynu.
Do dużej miski wsypać pozostałą mąkę, sól, wlać pozostałą wodę i dodać zaczyn. Dobrze wymieszać np. drewnianą łyżką, po czym przełożyć na podsypaną mąką stolnicę i zacząć zagniatać ciasto. Stopniowo dodawać po kawałku masła cały czas wyrabiając. W razie potrzeby podsypywać mąką. Wyrobione ciasto uformować w kulę, przełożyć do miski, lekko spłaszczyć, przykryć ręcznikiem kuchennym i zostawić do pierwszego wyrastania na 2-3 godziny. Ciasto powinno w tym czasie podwoić, a nawet potroić swoją objętość.
Oliwki i ser powinny być w temperaturze pokojowej, należy więc wcześniej wyciągnąć je z lodówki. Oliwki pokroić na mniejsze kawałki. Formę keksową o wymiarach 35×12 cm lekko wysmarować oliwą i wyłożyć papierem do pieczenia.
Wyrośnięte ciasto mocno uderzyć otwartą dłonią pozbawiając go w ten sposób nagromadzonego powietrza. Przełożyć na podsypaną mąką stolnicę i rozwałkować na duży prostokąt (nie za cienki). Na cieście wyłożyć do połowy oliwki i słony ser, zostawiając nieco pustego miejsca na brzegach. Farsz posypać równomiernie oregano i skropić delikatnie oliwą. Złożyć na pół, skleić lekko brzegi i pociąć na średniej wielkości paski. Każdy pasek zawinąć i przełożyć do formy układając go na stojąco. Żeby wszystkie się zmieściły należy układać je ciasno. Tak przygotowane ciasto przykryć ręcznikiem kuchennym i zostawić do ponownego wyrastania na 40-60 minut.
Piekarnik rozgrzać do temperatury 220°C. Wyrośnięty chleb włożyć do piekarnika. Piekarnik zaparować poprzez spryskanie go wodą (np. spryskiwaczem do kwiatów) poprzez uchylone drzwiczki. Piec 40 minut, wyciągnąć z foremki, zdjąć papier do pieczenia i przełożyć na kratkę do ostudzenia. Można też piec chleb 30 minut, następnie wyciągnąć go z foremki, zdjąć papier i włożyć ponownie na 5-10 minut. Chleb jest prawidłowo upieczony jeżeli po stuknięciu palcami w jego spód wydaje głuchy odgłos.