Prosty piernik wegański

Prosty piernik wegański

Prosty piernik wegański

Moja nowa, słodka propozycja na zbliżające się Święta, ale nie tylko, bo ciasto jest tak proste do zrobienia, że może nam umilić niejeden zimowy weekend 🙂 Najlepiej jest, upiec je wieczorem, równocześnie zalewając żurawinę na mus, a następnego dnia, już tylko w 10 minut je wykończyć ☺

I owszem, nie jest to piernik w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, biorąc pod uwagę sposób wykonania, ale powiedzmy, jego dalszy kuzyn, bo smakowo, nie odbiega bardzo od oryginału.

Ciasto jest słodkie i “korzenne”, a dla kontrastu, zamiast tradycyjnej marmolady śliwkowej, która też co prawda będzie do niego pasować, przełożone zostało świeżym i lekko kwaskowym w smaku musem żurawinowo-pomarańczowym, który przełamuje jego słodki smak i nadaje całości świątecznego wykończenia.

Ale to nie wszystko, co wyróżnia ten wypiek. Jednym z najważniejszych składników tutaj, jest karob, który występuje w wersji suchej i płynnej. Wersja sproszkowana wzbogaca smak i kolor ciasta oraz polewy, a karobowa melasa, całkowicie osładza oba te komponenty, zastępując cukier; i dodatkowo sprawiając, że ciasto jest przyjemnie wilgotne.

Osobiście uwielbiam dodawać karob do korzennych wypieków i innych deserów, wspaniale się komponuje z tego typu przyprawami, a jego karmelowy smak, delikatniejszy od kakao, dodatkowo dosładza wszelkiego rodzaju słodkości. Na blogu znajdziecie już kilka takich kompozycji, od śniadaniowych korzennych “pankejków”, przez proste, bezglutenowe pierniczki, po piernikowe babeczki proteinowe i korzenno-dyniowe brownie.

SKŁADNIKI (keksówka o wym. 21×12 cm) :

CIASTO:
1,5 szklanki mąki (180 g) jasnej lub pełnoziarnistej mąki orkiszowej lub zwykłej pszennej lub pół na pół jasnej i pełnoziarnistej
1/2 szklanki karobu w proszku Bakra (60 g)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
2 czubate łyżeczki mieszanki korzennych przypraw do piernika
1 laska wanilii (same ziarenka ze środka) lub 1/4 łyżeczki suszonej wanilii
3/4 szklanki melasy z karobu Bakra (180 ml)
3/4 szklanki mleka roślinnego (180 ml)
1/4 szklanki oleju (rozpuszczonego oleju kokosowego lub zwykłego) 60 ml

MUS ŻURAWINOWO-POMARAŃCZOWY:
200 g suszonej żurawiny
1 łyżka nasion chia
1/2 szklanki soku pomarańczowego, najlepiej świeżo wyciskanego, albo gotowego: tłoczonego, nieklarowanego soku 100% bez dodatków

POLEWA KAROBOWA:
1/4 szklanki melasy z karobu Bakra (60 ml)
60 g oleju kokosowego (1/4 szklanki rozpuszczonego)
1 płaska łyżka karobu w proszku Bakra

PRZYGOTOWANIE:
Rozpoczęcie wykonania deseru najlepiej zacząć wieczorem: pieczenie biszkoptu i zamoczenie żurawiny, dzięki temu biszkopt odpowiednio się schłodzi i stwardnieje do krojenia a owoce dobrze zgęstnieją. Wtedy następnego dnia, zostaje już tylko przełożenie ciasta musem i wykończenie go polewą.

WYKONANIE MUSU:
Żurawinę umieszczamy w miseczce, nasiona chia dokładnie mieszamy z sokiem i wlewamy do żurawiny, mieszamy dokładnie i odstawiamy na kilka godzin, a najlepiej na całą noc (w miseczce zakrytej folią w lodówce). Następnie, gdy znacznie zgęstnieje, przekładamy do blendera i dokładnie miksujemy .

WYKONANIE CIASTA:
Nastawiamy piekarnik na 180 ° C. Przesiewamy suche składniki do dużej miski i mieszamy. W drugiej, mniejszej misce, łączymy mokre składniki i dokładnie mieszamy. Następnie łączymy zawartość obu misek, mieszamy dokładnie trzepaczką i wylewamy masę do formy, wyłożonej papierem do pieczenia lub silikonowej bez papieru. Wkładamy ją do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok. 45 minut. Sprawdzamy patyczkiem, gdy wychodzi czysty i suchy, wyjmujemy ciasto z piekarnika i dokładnie chłodzimy.

POLEWA:
Umieszczamy składniki polewy w rondelku, lekko podgrzewamy i energicznie mieszamy trzepaczką aby rozpuścić olej, gdy stanie się gładka i lejąca, jeszcze ciepłą wylewamy na czubek ciasta. Zaraz po tym doklejamy do niej wybrane dodatki (orzechy, posypkę, suszone lub świeże owoce)

WYKONANIE CAŁEGO CIASTA:
Biszkopt przekrawamy w poziomie dwa razy, aby uzyskać 3 podłużne blaty. Nakładamy mus na 2 z nich, składamy całość, delikatnie dociskając, wyrównujemy brzegi nożem albo szpatułką i zalewamy całość gorącą polewą z góry. Polewa pokrywa ciasto częściowo (tak jak widać na zdjęciu), jeśli chcemy pokryć je w całości, należy przygotować podwójną porcję polewy. Opcjonalnie, posypujemy ciasto dodatkami/bakaliami, od razu po nałożeniu ciepłej polewy, bo zastyga ona momentalnie. Deser kroimy delikatnie, nie naciskając go z góry za mocno. Przechowujemy w lodówce do 3 dni.

Smacznego ☺

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.