Pieczone bataty z piekarnika

Udostępnij na:
Pieczone bataty z piekarnika

Bataty – słodkie ziemniaki w ciekawy i smaczny sposób urozmaicają codzienne posiłki. To dużo zdrowsza wersja popularnych ziemniaków. Ponoć przewyższają je ilością składników odżywczych o 50%.
Bataty należą do warzyw skrobiowych, które są niezwykle sycące i stanowią dobre źródło energii. Naładowane są beta-karotenem, któremu zawdzięczają swój intensywny pomarańczowy kolorek. To najbogatsze źródło beata-karotenu, zawierają go dużo więcej niż popularna marchewka, dlatego są szczególnie polecane osobom ze słabym wzrokiem. O dobry wzrok zadba również likopen, którym  bataty są przepełnione.
Spora ilość błonnika usprawnia pracę jelit i pozwala pozbyć się zaparć.
To skarbnica witamin, składników mineralnych (zawierają nawet jod!) i cennych polifenoli o działaniu antyoksydacyjnym, co sprawia, że korzystnie wpływają na na walkę z upływającym czasem oraz szkodliwym działaniem wolnych rodników na nasz organizm.
Zawierają niezbędne aminokwasy egzogenne i kwasy NNTK, w tym linolowy i linolenowy.
Bataty posiadają niski indeks glikemiczny (IG=50), dlatego sprawdzają się w diecie diabetyków i dietach redukcyjnych. Dla porównania zwykłe ziemniaki gotowane mają IG=60, a pieczone IG= 80. Najsmaczniejsze są upieczone w piekarniku. W ten sposób przygotowane są smacznym dodatkiem do wykwintnego drugiego dania, szczególnie ze smażną rybą lub drobiem.

Link do przepisu: https://frosch.blogspot.com/2019/02/pieczone-bataty-z-piekarnika.html

Zostaw Odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.